Kintsugi

jaanuar 29, 2020

Taust

 

Jaapanis harrastatakse juba sajandeid käsitöötehnikat, mille nimeks on kintsugi – ,,kuldparandus’’. Kui üks väärtuslik anum, keraamiline vaas või vaagen kildudeks kukub, pannakse see tükkidest uuesti kokku. Mitte nõnda, et praod nähtamatuks muutuksid, vaid lakiga, millele on lisatud kullapuru. Nii on anum veelgi kaunim ja väärtuslikum kui enne.

Kintsugi sai alguse 15. sajandi lõpu poole kui Jaapani šogun Ashikaga Yoshimasa kogemata lõhkus väärtusliku teekannu. Ta saatis oma katkise keraamika Hiinasse parandamiseks. Nõude naasmisel märkas valitseja, et neid oli parandatud koledate metallist klambritega. Otsekohe käskis ta oma meistritel tulla esteetilisema lahenduse peale. Jaapani käsitöölised hakkasid laki ja kullapuruga lamineerides keraamikat parandama ning sellest kasvas välja kintsugi.

Kintsugi mõte kuulub laiema filosoofilise tähenduse alla – wabi-sabi, mis aksepteerib ebatäiuseid ja esemete kulumist vananemisel ning laiemalt lihtsuse olemust.

Tehnika

 

Traditsioonilise kintsugi tehnikaga töötamisel võib parandamine võtta mitmeid päevi või nädalaid. Töö käigus puhastatakse killud hoolikalt, et tagada nakkumine. Seejärel segatakse urushi puidust saadud vaiku kõvendiga, millest tekib adhesiivne aine. Liim kantakse fragmentidele ning killud ühendatakse hoolikalt omavahel, et kõik joonduks nagu algselt.

Kuivamine toimub reguleeritud niiskusega keskkonnas ning sõltuvalt kliimast võib see võtta paar päeva kuni nädala. Kõvenenud nõu läbib lihvimise liimliite kohtadest, et pinnad tasandada. Seejärel hakatakse liimitud pindasid katma kullatud lakiga.

Lakk on segatud ehtsa kulla pulbriga ning kasutades peeneid pintsleid hakatakse liimliite kohti üle pintseldama. Tulemused sõltuvad meisterlikkusest ja kannatlikkusest. Seejärel jäetakse nõu taas kuivama kontrollitud keskkonnas ning pärast läbib nõu erineva karedusastmega abrasiividega lihvimist. Poleerimise lõppastmel kasutatakse peeneid kivimite pulbreid nagu näiteks pimss, süsi või tonoko (savilaadne kivim). Segades neid pulbreid veega tekib pasta, mida pehme kangaga hõõrutakse nõu pinnal.

Tänapäev

 

Täna ehk otsitakse kiiremaid lahendusi ning selleks on hakatud kasutama kaasaegseid liime ning pigmente. Ehtsat kulda asendatakse mica pulbriga, mille kuldne värv tekib erinevaid mineraale kombineerides. Liimimisaineks on kahekomponentne epoksiid, mis oma koostiselt võib olla kiirelt kõvenev või aeglasem. Kullapuru segatakse eraldi nõus kahekomponentse liimi sisse ning kantakse katkistele juppidele, seejärel joondatakse need hoolikalt kuid kiiresti, sest liim nakkub koheselt ja kallerdub ruttu.

Epoksiidi kuumataluvus piirdub tavaliselt 100 kraadini, seega pole soovitatav kasutada parandatuid nõusid keeva vee hoiustamiseks. Lisaks pestakse neid nõusid ka käsitsi.

Kaasaja kintsugi meetod on silmale niisamuti ilus kui traditsiooniline, kuid on kättesaadav ja teostatav kodustes tingimustes.

Koos põhjaliku juhendiga ja kõikide vajalike töövahenditega paranduskomplekti on võimalik osta meie e-poest:

 

Loe lisa: http://bit.ly/38MWLE4
#visiblemending